Nauczę Cię jak upiec mistrzowską pizzę

Czy chcesz zaimponować rodzinie i znajomym? PizzaNerd to najelpszy kurs pieczenia pizzy.

Nie przegap → Sprawdź: pizzanerd.pl

Parmezan

Nazwa tego gatunku sera wywodzi się od regionu we Włoszech, Parma, gdzie zaczęto go produkować w r.1200 n.e.. Wytwarzany jest w: Parmie, Reggio nellEmilia i okolicach.

Parmezan produkowany jest z mleka i soli, bez żadnych dodatków, w kształcie dużego, wklęsłego koła z nazwą odciśniętą na skórce. Jest serem twardym, typu podpuszczkowego, wytwarzany z krowiego mleka o ziarnistej, grudkowej konsystencji i bladożółtym kolorze. Swą sławę zawdzięcza bogatemu smakowi i zapachowi oraz znakomitej przydatności w kuchni. Jest doskonały do konsumpcji w zestawie serów na desce, a także utarty jako dodatek smakowy i dekoracyjny do różnych dań, czy to na ciepło czy zimno.

Młody parmezan jest idealnym dodatkiem do wina. Można go jeść z jabłkiem lub gruszką lub pikantną konfiturą z kiwi czy brzoskwini. Starszy parmezan możemy zetrzeć i wzbogacić nim smak sałat, makaronów, warzyw i mięs. Dojrzały, w kawałkach podaje się z suszonymi figami i śliwkami, a także z orzechami włoskimi i laskowymi.

Zazwyczaj przez 23 dni parmezan moczy się w solance, po czym, w specjalnych pomieszczeniach dojrzewa na półce przez okres od 2 do 3 lat. Po tym okresie, gdy po ostukaniu go młoteczkiem wyda głuchy dźwięk ser uznaje się za dojrzały. Taki ser powinien się łatwo kruszyć i rozpływać w ustach. Czas jego przechowywania jest nieograniczony.

tagi: , , ,

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

css.php